30/6/2019
Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 11:00
 
Torku Yabancıların pençesine düşmek üzere iddiası
Yüzbinlerce çiftçinin desteğiyle üretime başlayan Torku, yabancı şirketlere satılmaya çalışılıyor.
GÜNDEM Haberi
Torku Yabancıların pençesine düşmek üzere iddiası

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Türkiye'nin en büyük gıda üreticileri arasında yer alan Torku, yabancılara pazarlanmaya çalışılıyor.

Elektrik santrallerinin borçları nedeniyle ünlü markanın zor durumda olduğunu belirtilen haberde "Torku'nun elindeki kaynakları elektrik santrallerinin borçlarına aktarınca mali açıdan sıkıntı yaşadığı, bu durumu kullanan fırsatçıların Torku'yu yabancı yatırımcılara satmak için görüşmelere başladığı öğrenildi. Otel odalarında gerçekleştirilen görüşmelerde, Torku'ya ait bazı gizli bilgi ve verilerin dosya içerisinde yabancılara sunulduğu da iddia edildi. Torku'nun yabancılara satılması halinde yüz binlerce pancar üreticisi ile çalışanların sıkıntıya gireceği, Türkiye'nin gıda güvenliğinde de ciddi risk oluşacağı belirtiliyor" denildi.

"BORÇLAR İÇİN TORKU KAYNAKLARI KULLANILIYOR"
Haberde Torku'nun borçlarına dair "Ülke genelinde 900 bin çiftçi, 15 bin çalışanla Türkiye'nin gıda üretiminin yüzde 3'ünü karşılayan Torku, tarım ve hayvancılık alanında kritik üretim faaliyetleri yürütüyor. Torku'nun da bağlı olduğu Anadolu Birlik Holding, 2015 yılında özelleştirme yoluyla Kangal ve Soma termik santrallerini toplamda 1 milyar 671 milyon dolara satın aldı. Holding, iki santralin alımı ve ilave yatırımlar için dışarıdan dövizle yüklü borç kullandı. Ancak, elektrik fiyatları kısa sürede yarı yarıya ucuzlayınca hesaplar bozuldu. Üretilen elektrik, borçları ödemeye yetmedi. Holding, yapılandırılmış borçları ödeyebilmek için Torku'dan 600 milyon dolar tutarında devasa nakit kaynak çekti. Bu ödeme, Torku'nun mali gücünü zayıflattı. Halen 870 milyon doları anapara olmak üzere 1.6 milyar dolarlık borç için Torku kaynaklarının kullanılmaya devam edildiği belirtildi" şeklindeki detaylara yer verildi.

Borçları nedeniyle Torku'yu satın almak istenyen çevrelerin iştahının kabardığı ifade edilen haberde "Borç için Torku kaynaklarının kullanılması, Türkiye'nin gıda güvenliği açısından kritik öneme sahip olan şirketin mali yapısında adeta delik açtı. Bu durum, gıdanın dünyada önem kazanmasıyla Türkiye'deki gıda şirketlerinin peşine düşen şirket avcıları için adeta fırsata dönüştü.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Torku, Yabancıların, pençesine, düşmek, üzere, iddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı