Burak1 Aralık2020
30/6/2019
15 MART 2021
Haber Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 16:55
 
Rusya-Türkiye aşıda anlaştı! Sputnik V Türkiye'de üretilebilir!
Rusya'nın patentini alarak üretmeye başladığı Sputnik V aşısını yıl sonunda tüm Rus halkına uygulamaya hazırlanıyor. Rusya Sağlık Bakanlığı Sputnik V aşısının Türkiye'de üretilebileceğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Rusya-Türkiye aşıda anlaştı! Sputnik V Türkiye'de üretilebilir!

Tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınına karşı en etkili çözüm aşı olacak. Ülkeler aşı üretimi için hızla yarışırken Putin koronavirüse karşı üretilen Sputnik V'nin patentini aldıklarını duyurmuştu. Ülkede üretimine başlanan aşının yıl sonunda tüm halka uygulanması beklenirken, Rusya Sağlık Bakanlığı çarpıcı bir iddiada bulundu. Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murasko Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptıkları görüşmeden sonra Sputnik V'nin Türkiye'de de üretilebileceğini öne sürdü.

RUSYA'DA İKİ AŞI PATENTLİ
Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in etkili olduğunu söylediği ve ülke içinde tescil edilen iki aşı bulunuyor. Bunlardan ilki Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘Sputnik V’, diğeri ise Vektör Viroloji ve Biyoteknoloji merkezi tarafından geliştirilen ‘EpiVacCorona'.

‘İSTEKLİ OLDUKLARINI GÖSTERDİLER’
Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, geniş çaplı uygulamaya geçilmesi hedeflenen Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilme ihtimali olduğunu söyledi. Murashko yaptığı açıklamada, “Türk Sağlık Bakanı’yla yaptığımız görüşmelerde Sputnik V’in, toksikoloji testleri yapıldıktan sonra yerel şartlara bağlı olarak Türk ilaç şirketlerinin tesislerinde üretilmesi konusunda istekli olduklarını gösterdiler” dedi.

KOCA GÖRÜŞMEYİ TWITTER’DAN DUYURDU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Murashko’yla yaptığı görüşme sonrası Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Sayın Mikhail Murashko ile bir telefon görüşmesi yaptık. COVID-19 aşı çalışmaları başta olmak üzere, sağlık alanında iş birliği içinde olduğumuz konular ve yer aldığımız uluslararası faaliyetler üzerinde fikir alışverişinde bulunduk” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Rusya-Türkiye, aşıda, anlaştı!, Sputnik, V, Türkiye'de, üretilebilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı