30/6/2019
Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 08:14
 
Hatırlatma dozlarının planlaması yapılıyor
İkinci doz aşının üzerinden altı ay geçenlere üçüncü dozlar uygulanacak. Bu çalışmada Çin ile Alman aşısı karşılaştırılacak. Hangisi daha iyiyse yola onunla devam edilecek.
SAĞLIK Haberi
Hatırlatma dozlarının planlaması yapılıyor

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye’de günlük aşılama sayısı dün itibarıyla günlük 750 bin dozu aştı. Sağlık Bakanlığı bir yandan da üçüncü doz uygulaması için hazırlıklara başladı. Bu doğrultuda hatırlatma dozları ilk dozda olduğu gibi yine sağlık çalışanlarına vurulacak. Bakanlık, ilk etapta BioNTech ve Sinovac aşılarıyla üçüncü doz çalışması yapacak. İki doz aşısının üzerinden en az altı ay geçenlere uygulanacak bu dozların oluşturacağı antikor düzeyi ölçülecek. Böylece aşılardan hangisinin daha yüksek antikor ürettiği belirlenecek. Hatırlatma dozunun yaygın kullanımına ise bu çalışmadan sonra geçilecek.

YERLİ AŞI YILBAŞINDAN SONRA
Yapılan planlamaya göre Sinovac olanlara altı ay, BioNTech olanlara ise 9-12 ay sonra hatırlatma dozu yapılması düşünülüyor. Sağlık çalışanlarına hatırlatma dozlarının eylül ayından itibaren başlayabileceği belirtiliyor. Yerli aşının hatırlatma dozu olarak kullanımının ise kasım ayından önce olması mümkün görünmüyor. Süreç planlandığı gibi ilerlerse, yılbaşından itibaren yoğun olarak yerli aşı hatırlatma dozu olarak kullanılacak.

MEYDANLARA AŞI İSTASYONU
Bu arada en geç temmuz ortasına kadar 20 yaş üstü herkesin aşılanması hedefleniyor. Aşıya ulaşamayanlar için ağustostan itibaren mobil aşı uygulamasına geçilebileceği aktarılıyor. Ayrıca şehirlerin büyük meydanlarına aşı istasyonları kurulması da planlar dâhilinde. Öte yandan 1 Haziran’da kaldırılan sınırlamaların vaka tablosuna etkisi bu hafta ortasından itibaren görülecek. Vaka sayılarında bir miktar artış olsa da şu an yönetilebilecek seviyede. Ayrıca ağır hasta sayısı yedi ay sonra ilk defa binin altına indi.

TÜRKİYE  GAZETESİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatırlatma, dozlarının, planlaması, yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı