30/6/2019
Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 08:42
 
Gübre fiyatlarına karşı hükümetten önlem!
Gübre fiyatlarına karşı hükümet, bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirdi. Bu karar ile artan gübre fiyatlarının düşmesi bekleniyor.
Ekonomi Haberi
Gübre fiyatlarına karşı hükümetten önlem!

Gübre fiyatları sürekli zamlanırken, hükümet gübre fiyatlarını dizginlemek için önemli bir adım attı. Daha önce bazı gübre çeşitlerine getirilen ihracat sınırlamasının kapsamı genişletilerek azotlu gübrelerinin de tamamına ihracat sınırlaması getirildi. Bu kararın gübre fiyatlarını düşürmesi bekleniyor.

ÇİFTÇİ GÜBRE KULLANAMAYACAK DURUMA GELMİŞTİ
Tarımdan Haber adlı internet sitesinde yer alan habere göre gübre fiyatları dünya piyasasını gerekçe göstererek sürekli yükselirken, çiftçi artık gübre kullanamayacak bir duruma geldi. Uzun bir süredir gübre fiyatlarının bu yükselişine sessiz kalan hükümetten bugün önemli bir karar geldi. Geçtiğimiz ay DAP, 20.20 ve 15.15.15 (NPK)’nın ihracatına sınırlama getirilirken, azotlu gübrelere bu ihracat 

Hükümet, gübre firmalarının aşırı fiyat artışlarına devam etmesi üzerine bu sefer bütün gübre çeşitlerine ihracat sınırlaması getirdi. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, taban, üst, katı, sıvı bütün gübrelere ihracat sınırlaması getirildi.

"GÜBREDE DİZGİNLERİ ELE ALMAYA BAŞLADI"
Sektör yetkilileri bu kararın alınmasında geç kalındığı ancak zararın neresinden dönülürse kar olacağını belirterek, “Hükümet bu kararla gübrede dizginleri ele almaya başladı” yorumunda bulundu. Yurt dışı fiyatlarını gerekçe göstererek iç piyasaya ürün vermeyen veya yurt dışı fiyatından iç piyasaya ürün veren firmaların bu kararla ihracat yapamayacağı için mecburen fiyatlarda indirime gidecekleri kaydediliyor.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Gübre, fiyatlarına, karşı, hükümetten, önlem!,
Yorumlar
Haber Yazılımı