30/6/2019
Haber Detayı
20 Temmuz 2021 - Salı 16:56
 
Defineciler tarihi Nodar Han'ı talan etti
Konya ve Antalya arasında uğrak noktasıydı! Defineciler tarihi Nodar Han'ı talan etti
Kültür Sanat Haberi
Defineciler  tarihi Nodar Han'ı talan etti

Antalya'nın Akseki ilçesinde 17-18'inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Nodar Han, kalan tek kemeriyle zamana direnmeye çalışırken son 30 yılda define avcıları tarafından adeta talan edildi.

Yarpuz Mahallesi yakınlarındaki Alacabel mevkisinde, iki dağın arasındaki vadide bulunan Nodar Han adeta harabeye çevrildi. 50 metre uzunluğunda dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş tarihi hanın tek kemeri ayakta kalabildi.

Hanın birçok bölümü kazılıp yıkılarak tahrip edildi. Sadece tarihi Han değil, Han'da konaklayanların su ihtiyaçlarını karşılamak için taştan yapılmış kemerli kuyuda define avcıları tarafından talan edildi.

Görgü tanıklarının anlattığına  göre. Burada tahminen 6-7 kemer vardı. Şimdi ise sadece bir kemer ayakta kalmış durumda. Çocukluğumuzda buranın muhteşem bir görünümü vardı. Bir otel gibiydi. Bu tarihi han zamanında Antalya, Akseki, Bozkır ve Konya'dan develerle yük çekerlerken, bu han otel gibi uğrak yeriymiş. Zaman içerisinde kaçak kazı yapanlar bu hanı tahrip etmişler ve bu hale getirmişler. dedi.

FOTOLAR seydisehirbisklet sayfasından alınmıştır

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Defineciler, , tarihi, Nodar, Han'ı, talan, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı