Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Yazı Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 11:41
 
VAR BİR TERSLİK!
Mustafa Dinç ( Eğitimci)
 
 

Nikâh memuru “karı-koca ilan edince” bir alkış tufanı kopuyor. Gelin hanımı, bu karı sözü hiç rahatsız etmiyor. Yeni çiftin heyecan ve mutluluktan olsa gerek yüzünde gülücükler…Oysa bu söz,günlük konuşma dilinde pek de hoş karşılanmıyor. Söyleyişi biraz kaba mı kaçıyor? Bayan mı desek? Öyle söyleyince de çok bayar. En iyisi hanımefendi deyip bu işin içinden çıkalım. Gerçi bayanıkadın isimlerinden önce, hanımefendiyi de sonra kullanmak elzemdir. En iyisi diyelim.

Efendiler, şimdi size anlatacaklarıma ve tarzıma sakın kızmayın. Yoksa bir daha kalemi elime almaya cesaret edemem!

Hayat ne demek? Canlı, sağ olma durumu, yaşam gibi anlamlara geliyor. Bir de köylerde sofalara hayat denirdi. Dilimizde bu sözün anlamı oldukça derindir.Kadınise bizdeanalık vasfı olan hatun kişilere söylenecek sözdür. Bu iki onurlu kelimeyi alıp yan yana getirip nasıl bir anlam yüklemişiz Allah aşkına?

“Onun dostu varmış. Duydunuz mu? Kendine dost tutmuş.” Sevilen güvenilen yakın arkadaş olarak bildiğimiz dost, nelere alet oluyor, görüyor musunuz?Dost, kelime olalı böyle bir rezillik görmemiştir. Şimdi dostla ilgili atasözleri bizim bu yakıştırmamızdan utanmıştır. Hele kadim dostlar bu yazıyı okuyunca bir “le havle” çekecekler.

Dilimize Fransızcadan girmeeskort sözcüğünü duymuşsunuzdur. Koruma, koruma aracı gibi anlamlara gelir. Bu işlerle hiç alakası yoktur aslında. Bu masum kelimeyi de kötü yola düşürmüşüz anlaşılan. Kusura kalmayın sadece bizdeki –dilimizdeki- yozlaşmanın vardığı noktayı göstermeye çalışıyorum.

            “Kadının beyanı esastır.”derken sizce neyi kastediyorlar. Delil yetersizliği olan durumlarda kadın veya çocuğun beyanını esas almak mı?Bu işte de bir terslik olmasın?Yıllar önce hanımefendinin birinden şöyle bir laf işitmiştim. “Bu yüzyıla kadar erkeklerin çağıydı. Artık biz kadınların çağı başladı.” demişti. Henüz o zaman ortalıkta İstanbul Sözleşmesi falan yoktu.

            Konuyu fazla dallandırıp budaklandırmayayım. Yoksa gaza gelip ortalığı karıştıracağım. Şimdi efendim benim düzeltmem gereken çok şey var ya! Hangisinden başlayacağımı karıştırıyorum. En iyisi kendimden başlamak.

Bu günlerde malum ortalıkta bir salgın var. Bu pandemi ile dilimize birçok söz girdi. Hayatımızda çok şey değişti, değişecek. Lütfen kendinize dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

 

 

 
Etiketler: VAR, BİR, TERSLİK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı