Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Yazı Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 04:49
 
Namazda huşu için on altın kural
Abdülaziz Kıranşal
 
 

Abdestinize büyük özen gösterin:

Ne zaman alındığı belli olmayan, bozulup bozulmadığı konusunda şüpheli olduğunuz yıpranmış abdestlerle namaza durmayın. Abdestinizi ne kadar huşu ile alırsanız namazınızı da o kadar huşu ile kılarsınız. Temizliğinize çok dikkat edin. Abdest suyunu israf etmeyin. Abdestin sizi günah kirlerinden temizleyip Allah’ın huzuruna hazırlayan bir ibadet olduğunu unutmayın.

Kalbinizi namaza hazırlayın:

Namazınızı geçiştirecek bir ruh hali ile namaza durmayın. Şu namazı kılayım da aradan çıksın düşüncesi ile namaza durmayın. Abdest sıkışıklığı varken, yemek hazırken namaza durmayın. Bedeninizle birlikte kalbinizi de namaza getirin. Bedeniniz namazdayken kalbiniz dizide, filmde, yemekte, iş yerinde, kasada, müşteride, internette, WhatsApp’ta, sosyal medyada kalmasın.

Namaza dertlerinizle gelin:


 
Namaza durmadan önce dertlerinizi ve bu dertlerinizi de ancak Allah’ın giderebileceğini hiç aklınızdan çıkarmayın. Her bunaldığınızda ve sıkıldığınızda hemen namaza koşun! Size hiç bir faydası dokunmayacak insanlara sorunlarınızı anlatıp durmaktansa her şeyin Rabbi olan Allah'a dökün içinizi ve ondan isteyin!

Unutmayın! "Namaz, kulun Rabbiyle gizli konuşmasıdır" (Buhari).

Bu kapıdan boş dönülmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın:

Namaza durmadan önce asla eli boş dönmeyeceğiniz tek kapı Allah'ın kapısı olduğunu yani namaz kapısı olduğunu hatırlayın. Çünkü kul Allah'a dua edince ya istediği nimete kavuşur, ya duası kadar günahı affolunur, ya duası kadar bela ve musibetten kurtulur, ya da duası ahirette daha hayırlısı ile karşılık bulur. Ama asla eli boş olarak dönmez.

Allah’tan isteyeceklerinizi namazla isteyin:

Namaza dururken şu an sizin ihtiyacınız olan her nimetin sahibinin Allah olduğunu hatırlayın. “Her şeyin hazinesi Allah’ın katındadır” (Hicr, 21). Bu hazinelerin anahtarları da Allah’ındır. “Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur” (Şura, 12). Bu hazinelerden ve nimetlerden isteme anahtarından birisi de namazdır. Çünkü Rabbimiz, “(Benden) sabır ve namazla yardım isteyin” (Bakara, 153) buyuruyor. O halde ne isteyecekseniz namazla isteyin.

Allah dilerse tüm sorunlarınızın anında çözülebileceğini hatırlayın:

Namaza dururken hiç aklınızdan çıkarmayın; şifa veren Allah’tır, ecelimizi belirleyen Allah’tır, evlere huzur veren Allah’tır, rızka bereket veren Allah’tır, evlat veren, verdiği evlatların kız mı erkek mi olacağını belirleyen Allah’tır. Evlatlarımıza hidayet ve ahlak veren de Allah’tır. Başarı Allah’tandır. İzzet ve itibar Allah’ındır. Kalpler Allah’ın elindedir. Kalpleri kaynaştıran da Allah’tır. İnsanı bir makama çıkaracak olan Allah’tır. Dilediğini dilediği anda indirecek olan da Allah’tır. İşte böyle bir Rabbin huzurunda durduğunuzu hiç unutmayın.

Her namazı son namazınızmış gibi kılın:

Her namazınıza durduğunuzda bu namazınızın elinizdeki son fırsatınız ve son namazınız olduğunu düşünün. Belki de günahlarınızın affı ve dualarınızın kabulü için son ibadetinizi yaptığınızı ve son fırsatınızı kullandığınızı düşünün. Sürekli ölümü ve hesabı hatırlayın. Namazınızı hızlıca değil ta’dil-i erkân ile kılın.

Namazda okuduğunuz surelerin anlamlarını öğrenin:

Başta Fatiha Suresi olmak üzere namazda okuduğunuz tüm surelerin, yaptığınız tespihlerin ve duaların anlamlarını öğrenmeye çalışın. Böylece namazda ne söylediğinizin farkında olun. Yeni sureler ve özellikle dua ayetlerini manaları ile birlikte ezberlemeye gayret edin.

Haram lokmadan kaçının:

Kazancınıza faiz, rüşvet, haksız kazanç gibi haramlar karıştırmayın. Yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların içinde haram katkı maddelerinin olmamasına özen gösterin. Helal sertifikalı ürünleri ve helal kesim etleri tercih edin. Çünkü yediklerimizin ve içtiklerimizin de huşu ile direkt ilgisi vardır.

Evinizde namaz için özel bir mescit edinin:

Namazlarınızı camide cemaatle kılmaya çalışın. Evde kıldığınız namazlarınız için de temizliği, sadeliği ve sakinliği olan bir köşeyi mescit olarak belirleyin.

Sakın unutmayın! Huşu büyük bir nimettir. Bu nimeti elde etmek için vakit ayırmak, gayret etmek, sabırlı olmak ve Allah’a yönelmek gerekir. Çünkü her nimet gibi bu nimeti de verecek olan Rabbimizdir

 
Etiketler: Namazda, huşu, için, on, altın, kural,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
17 Ocak 2021
Dava adamının namazı
14 Ocak 2021
Kış gecelerinde tüm dertlerinizi Rabbinize arz edin
07 Ocak 2021
Kalbiniz ibadetlerinize eşlik ediyor mu?
03 Ocak 2021
Allah katındaki değerinizi merak ediyor musunuz?
27 Aralık 2020
Ruha dönüş çağrısı
24 Aralık 2020
Vehn virüsünün belirtileri
17 Aralık 2020
Evliliğe hazırlanan gençlere şeytani tuzaklar
13 Aralık 2020
Sağ eliyle beşiği sol eliyle dünyayı sallayan hanımlara
10 Aralık 2020
Pandemi döneminde evde kalan çocuklarımız için ev programı
06 Aralık 2020
Büyük mahkemeye hazır mısınız?
03 Aralık 2020
Şeytanın Müslüman gençlere fısıltıları-2
29 Kasım 2020
Efendimiz’den (s.a.s.) Müslüman gençlere
26 Kasım 2020
Kur’an’ı nasıl mehcur (terk edilmiş) bıraktık
19 Kasım 2020
Dünyevileşmeye karşı direniş çağrısı
16 Kasım 2020
Nasıl cennetlik oldular?
08 Kasım 2020
Şahsiyetli bir çocuk yetiştirmek için 7 altın kural
01 Kasım 2020
Evlerimiz için Müslüman’ca prensipler
29 Ekim 2020
Bir gün Peygamberimiz (s.a.s.) ziyaretimize gelse…
18 Ekim 2020
Namaz kılınmayan bir evde anne olmak
11 Ekim 2020
Çocuklarınız için dua biriktiriyor musunuz?
10 Ekim 2020
Nasıl bir Allah’a iman ediyoruz?
05 Ekim 2020
Ailenizi sadaka ile koruyunuz
01 Ekim 2020
Müslüman bürokratlara
27 Eylül 2020
Ailenizi İslam’ı yaşayarak koruyun
24 Eylül 2020
Alnı secdeliler, sakallılar, başörtülüler umut olma özelliklerini kaybediyor
17 Eylül 2020
Müslüman gençleri bekleyen tehlikeler
10 Eylül 2020
Rüyalara değil örnekliğe ihtiyacımız var
06 Eylül 2020
Böyle bir zamanda imtihana hazır mısınız?
28 Ağustos 2020
Müslüman Gençler İçin Muhalefet Fıkhı
23 Ağustos 2020
Önce evinize ve ailenize sahip çıkın!
Haber Yazılımı