30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 12:23
 
Türkiye Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız
Türkiye Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız
Dünya Haberi
Türkiye Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız

Ermenistan'ın Azerbaycan'a düzenlediği saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı da "Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız" dedi.
Ermenistan'ın Azerbaycan'a düzenlediği ve sivillerin hayatlarını kaybettiği saldırıların ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan da sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada "Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan'ın yanındadır" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Tek yürek olarak Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız" denildi.

"BARIŞ VE İSTİKRARA KARŞI OLDUKLARINI BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR"

Kalın, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi "Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir.

"AZERBAYCAN YANLIZ DEĞİLDİR"

Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan'ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye'nin tam desteğine sahiptir."Son Dakika! Ermenistan'ın Azerbaycan'a düzenlediği saldırı sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan ilk tepki: Provokasyona dur denmeli

"AZERBAYCAN NASIL İSTERSE O ŞEKİLDE YANINDA OLACAĞIZ

"Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi "Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ?sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı C¸ıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve S¸ükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı C¸ocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik.Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz.Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan'a başsağlığı diliyoruz.

"BİR TEPKİ DE AK PARTİ'DENAK

Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter'dan yaptığı açıklamada"Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan bir kere daha hukuk tanımaz bir provokasyon gerçekleştirdi. Ermenistan'a bağlı katliam şebekeleri bu saldırılarla insanlık suçu işliyor Ermenistan'a karşı uluslararası toplum sesini yükseltmelidir. Türkiye Azerbaycan'ın yanındadır... Ermenistan ateşle oynuyor ve bölge barışını tehdit ediyor. Bu saldırılar Ermenistan'ın uluslararası hukuku tanımadığını bir kere daha gösterdi. Uluslararası toplum Ermenistan'ı mahkum etmelidir. Türkiye bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da #Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadelerini kullandı.NE OLMUŞTU?Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi."Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği" aktarılan açıklamada, cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Azerbaycan, nasıl, isterse, o, şekilde, yanında, olacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı