Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 09:17
 
SUĞLA ARAZİSİNİN TAKSİMİ ve SEYYİD HARUN TAŞI
SUĞLA ARAZİSİNİN TAKSİMİ ve SEYYİD HARUN TAŞI
SEYDİŞEHİR Haberi
SUĞLA ARAZİSİNİN TAKSİMİ ve SEYYİD HARUN TAŞI

Suğla arazisinin tarım için ıslah edilmiş kısımlarından bir bölümü 9 Aralık 1873’te Seydişehir veKilisecik (Kesecik), Taşağıl, Suberde (Gölyüzü) köyleri arasında taksim edilerek bir mazbatayla kayıt altına alınmıştı. Bu taksimde Seyyid Harun Taşı,köyler arasındaki ortak sınır kabul edilmişti.

Tarihçi Ercan Arslan konuyla ilgili önemliaçıklamalar yaptı: “Seydişehir kent merkezinde ikamet eden ziraat erbabına,azatîrlerinin başındaHüseyin Ağa ve Halil Efendi ve Taşağıllılarınsürekelerinden (ekilen tarlalar)  Yukarı obruk altından,Aliyaroğlusürekesine, Karakış çayı başından, Gürözü’ne (Gürlevik) ve Şehirli Halil Paşa oğlu Ahmed’insürekesinin alt başından, Seyyid Harun Taşının alt yanındaki yeni yoldan, Halil Çelebi’ye doğru Suberdeırmağına ve Eskiköye (Kesecikle Gölyüzü arasındaki büyük höyük) ve Karaağzı’nakadar olan arazi çalı bırakılmayıp  hums-i öşr (ellide bir ürün vergisi)  vermek üzere ayrılmıştı.

KilisecikKöyü,Gökhöyükköyünün  aşağı geçidinde Rıza Efendi’nin çiftliği önüne giren yoldan ve Kilisecikköyününküçük yolundan aşağı a´zâtirleri­ninbaş ucunda ve Raşid Efendi’nin(Rasıhın Osman’ın çiftliği) sürekesi sınırından, yönüne aşağı şehirlilerin ..tarafından yine Kilisecik’inküçük yoluna…küçük yoldan büyük ırmağın seddine serkeşli paslığına  müntehası işbu hududun aralığı çalı bırakılmayarak hums-i öşrvermek üzere Kilisecik Köyü zirâatçilerineayrılmıştı.TaşağılKöyühudûdu,Karakış çayı (Hüseyin Ağa Çiftliği ile Sabitoğlu Kemal Çifliği’nin önünden geçer.Taşağıl ırmağına karışır, karıştığı yere Kazak Kuyusu denir. Kadir Topaç D.1951 ) başından ,Daban yolundan  Şehirli Halil Paşa’nın  Ahmedinsürekesi aşağı başından  boyuna Seyyid Harun Taşı civârından ( Taşağıl-Kisecik-Gölyüzü köyü sınırları ortasında) yeni yoldanSuberde ırmağına ve dağ tarafı dahi boyuna, işbu hudûdun aralığı çalı bırakılmak üzere hums-i öşrverilmek kaydı ile TaşağılKöyü ziraatçılarına ayrılmıştı.SuberdeKöyü hududu Suberde ırmağından beri tarafa geçirmemek üzere Alagöz içi ( Alagöz pınarı, Cin Irmağına karışır. Cin Irmağı Taşağıl’dan gelen Irmağa karışır. Gölyüzü’nü 2 km geçince sağda dağın içinde) ve Hızır İlyas Taşları(GölyüzüLeylek kayalığı)  ve Ebeönü ve Sultanpınarı’na (Cin ırmağından  2 km aşağıda Kız Pınarı diye bilinir)  varana kadar Suberde Köylülerine ayrılmıştı.1871-1872 yıllarında Seyyid Harun vakfına bu köylerin aşarından aktarılan miktar ise Kilisecik Köyünden 13303 kuruş, Taşağıl Köyünden 1248 kuruş, Nefs-i Seydişehir aşarından 37120 kuruş idi (A.Değerli, Seydişehir 1305-1920).

Tarihçi Arslan devam ederek; “Suğlaarazisinin  bu şekilde ziraate uygun alanının bir bölümü taksim edilmişti.Konya Valiliğincede konu yazılı olarak kayıt altına alınmıştı. Alaybeyi Salih Beyefendi  ileKilisecik, Taşağıl, Suberde ve Nefs-i Seydişehir  muhtarları  ve söz anlar­ları, Suğlacivârında bulunan TaşağılKöyünde toplanarak köylerin ziraatçi durumuna göre bu araziyi taksim etmişler ve bunu bir mazbata düzenleyerek imza altına almışlardı. Böylece İleride bu insanlar arasında anlaşmazlık çıkmasının önüne geçilmek istenmiştir. Yapılan işlemler aynı zamanda Seydişehir mahkemesincekaydedilmiş(Seydişehir Kadı Sicilleri, 230, 111- 18 Şevvâl 1290/ 9Aralık 1873)ve Vilayet tapu kaydına bu şekilde işlenmişti. Bu taksimde geçen yer isimleri sosyal tarihimiz açısından son derece önemlidir. Seyyid Harun Taşı köylerin ziraat sınırlarında belirleyici konumda olmuştur. Yaptığımız saha araştırmasında bu taşın  halen mevcut olduğunu tespit ettik(Yaklaşık 190x50 cm ebatlarında yöresel taştan, yekpare yontu. Bu sınır taşı mutlaka muhafaza edilmelidir).Hızır İlyas Taşları bölgede Hızır İlyas kültünün izleri kabul edilebilir.  Bu bağlamda Seydişehir sınırları içerisindeki yer adlarınıntamamıyla  ilgilimüstakil ve ayrıntılı bir Toponomi çalışması yapılması elzemdir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SUĞLA, ARAZİSİNİN, TAKSİMİ, ve, SEYYİD, HARUN, TAŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı