Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 07:11
 
Sıvı yağ fiyat artışı durdurulamıyor!
Alışveriş yapmak için markete giren vatandaşlar gözlerine inanamıyor. Sıvı yaş fiyatlarındaki artış adeta uçuşa geçti.
Ekonomi Haberi
Sıvı yağ fiyat artışı durdurulamıyor!

Gümrük vergilerinin indirilmesine rağmen sıvı yağ fiyatlarındaki artış durdurulamıyor.

Özellikle pandemi döneminde alışverişlerin artışın yaşandığı şu günlerde markete giren vatandaşlar sıvı yağ fiyatlarını görünce şaşkınlık yaşıyor.

Ayçiçeği ve ham yağ fiyatları, getirilen gümrük vergi indirimlerine rağmen yükselmeye devam ediyor.

Eylül ayında tonu 430 dolar olan ayçiçeği tohumu aralık ayının sonu itibarıyla yüzde 52 artışla 655 dolara yükseldi.

Ham yağ fiyatı ise yüzde 32 artış ile tonu 890 dolardan 1200 dolara yükseldi. Yurt içindeki fiyatları dengelemek adına 5 ve 25 Kasım’da getirilen iki ayrı kararla yağlık ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi sıfırlandı, ham ayçiçeği yağındaki gümrük vergisi ise 1 Temmuz 2021’e kadar yüzde 36’dan yüzde 3’e indirildi. Gümrük vergilerine rağmen artan hammadde fiyatları raflarda yer alan ayçiçeği yağının da yüzde 60 oranda artmasına neden oldu.


 
Hasat sezonunun daha yeni sona erdiğini belirten sektör temsilcileri, yeni hasat için 8 aylık bir süre olduğunu ve fiyatların yüzde 20 daha artma ihtimalinin olduğunu dile getiriyorlar. 

Ayrıca uygulanan gümrük vergilerinin zamanında getirilmediği için fiyatların düşürülmesinde etkili olmadığını ileten sektör temsilcileri, iç piyasayı yakından takip eden yurtdışındaki satıcıların gümrük vergilerinin indirilmesiyle hammaddeye zam yaptıklarına dikkat çekiyorlar. Rusya’nın ayrıca 9 Ocak 2021’den 30 Haziran tarihine kadar olan dönemde ayçiçeği ihracatına ton başına 165 Euro’dan az olmamak kaydıyla uygulanan vergiyi yüzde 6.5 seviyesinden yüzde 30’a çıkartıyor. Bu durumun bir nebze de olsa fiyat artışlarına yol açacağı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sıvı, yağ, fiyat, artışı, durdurulamıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı