30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 10:12
 
Seydişehirli Nihat Kiraz 25 yıl sonra Gazilik Ünvanı aldı
Seydişehirli Nihat Kiraz 25 yıl sonra Gazilik Ünvanı aldı
GÜNCEL Haberi
Seydişehirli Nihat Kiraz  25 yıl sonra Gazilik Ünvanı aldı

Antalya'da yaşayan Nihat Kiraz (49), 1993 yılında Özel Harekat Grup Komutanlığı'nda görev yaparken İran sınırında teröristlerin saldırısı sonucu yaralandı.

Vücuduna 3 mermi isabet eden Kiraz'ın iç organları zarar gördü. Uzuv kaybı olmadığı gerekçesiyle 'gazi' sayılmayan Kiraz'a, 25 yıl sonra 'gazi' unvanı, 27 yıl sonra devlet övünç madalyası verildi.

Kiraz, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde 25 yıllık onurum, gururum geri geldi. Artık bu devletin bir gazisi olarak gururla dolaşabiliyorum. Vatan uğruna ölmeye hazırım" dedi.

Konya'nın Seydişehir ilçesi Ortakaraören beldesine şehit haberi gönderildi. Akrabaları Kiraz'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Komada yaşam mücadelesi veren Nihat Kiraz'ın şehit olmadığı, olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı anlaşıldı. Nihat Kiraz, 94 günün sonunda taburcu oldu.

Askerliği biten Kiraz, 1993 yılının Ekim ayında Antalya'ya yerleşti. 1 ay sonra rahatsızlıkları artan Kiraz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedaviye alındı. 

2018'de malulen emekli sayıldı Nihat Kiraz, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 2017 yılı ocak ayında çıkan kanun hükmünde kararnameye göre, 15 Temmuz'da yaralanıp, gazi sayılmayanlar ile Güneydoğu'da vurulup, gazi sayılmayanların başvuruları halinde, hastaneden 'askerliğe elverişli değildir' raporu alması halinde gazi olabileceğini öğrendi. Gazi olabilmek için tüm heyet raporlarını toplayan Nihat Kiraz'ın başvurusu reddedildi.

Umutlarını kaybetmeyen Kiraz, yeniden başvuru yaptı. Kiraz, 17 Haziran 2018'de malulen emekli sayıldı.

2 yıl önce Jandarma Şehit Gazi Şube Müdürlüğü'nden aranan Nihat Kiraz'a, yıllarca beklediği müjdeli haber verildi. Kiraz, 25 yıl sonra 'gazi' unvanını aldı.

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde 25 yıllık onurum, gururum geri geldi. Artık bu devletin bir gazisi olarak gururla dolaşabiliyorum. Ceketimde madalyamı ve brövemi onurla taşıyacağım. Yine göreve çağrılsam koşa koşa giderim. Her ne görev olsa yaparım. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu vatan hep kanla alındı. Kanla savunuluyor. Onun için bu vatana bir damla kan değil, bin damla kanımız feda olsun. Bu vatan uğruna ölmeye hazırım" dedi.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Seydişehirli, Nihat, Kiraz, , 25, yıl, sonra, Gazilik, Ünvanı, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı