30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 11:20
 
Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak
Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak
- Haberi
Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne kadar devlet eliyle yürütülen elektrik, su ve doğal gaz başta olmak üzere tüm sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devredilecek. Özelleştirme sonrası tıpkı araç muayene istasyonlarında olduğu gibi muayene ücretleri artacak, vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları kabaracak.
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamındaki periyodik muayene hizmetleri özelleştirme kapsam ve programına alındı. Karara göre, halen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan tüm ölçü aletlerinin belirli sürelerle yapılması zorunlu olan muayeneleri, özelleştirme ihalesini kazanan şirkete verilecek.FATURALAR KABARACAKDaha önce devlet eliyle yürütülen işlemin özel sektöre devredilmesiyle araç muayene istasyonlarında olduğu gibi muayene ücretlerinin artması bekleniyor. Böylelikle vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları da söz konusu ücretten dolayı kabaracak.EN GEÇ 2025 YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAKSözcü'de yer alan habere göre, özelleştirme işlemleri en geç 2025 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Sayaçlardaki kamu muayene yetkisinin özel sektöre devri, tıpkı daha önce devletten alınıp özel sektöre verilen araç muayene istasyonları gibi vatandaşa ek yük getirecek.

 
Periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracakVATANDAŞIN HABERİ YOKSüresi gelen elektrik, doğal gaz ve su sayaçları sökülerek Sanayi Bakanlığı'nın ilgili birimlerine götürülüyor. Ancak bu işlemi vatandaş kendisi yapmadığı için sayaçların muayene sürecinden vatandaşın haberi dahi olmuyor.KAPSAMI GENİŞLETİLEBİLİRKararda şimdilik sadece periyodik muayene işlemlerinin şirketlere verileceği belirtiliyor. Ancak ileride ilk muayene, ani muayene, şikayet muayenesi ve stok muayenesinin de özelleştirilebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Sayaçların, periyodik, muayene, işleri, özel, sektöre, devrediliyor:, Vatandaşın, faturası, kabaracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı