03/08/2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 08:54
 
Kur’an yakmak için polisten izin istediler
Dünya Haberi
Kur’an yakmak için polisten izin istediler

Avrupa’daki ırkçılar tahriklerine devam ediyor. Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi üyeleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı yerde Kur’an yakmak için polisten izin istedi. Polisten izin alamayan ırkçılar, Rinkeby mahallesine gizlice gelip Kur’an Kerim’i yaktı ve sosyal medyada paylaştı.

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyeleri İsveç’in başkenti Stockholm’de çirkin bir provakasyona imza attı. Türklerin ve Müslümanların kalabalık yaşadığı Stockholm’ün Rinkeby, Fittja, Alby, Husby ve Upplansvesby mahallerinde 12 Eylül’de polisten Kur’an’ı Kerim yakmak için izin isteyen ırkçı parti üyeleri bu izin çıkmayınca, provokasyonu gizlice gerçekleştirdi.

KİMSE GÖRMEDEN KAÇTILAR
Sosyal medyada yayımladıkları videoda yer alan görüntülere göre, ırkçı parti üyelerinin içinde bulunduğu araç, sabahın erken saatlerinde Rinkeby mahallesi merkezine geldi. Araçtan inen bir kişi üzerine benzin döktüğü Kur’an-ı Kerim’i ateşe verdi. Çirkin provokasyonu gerçekleştiren ırkçı üyeler kimse görmeden hızla olay yerinden uzaklaştı.

İsveç'te alçak propaganda: Aşırıcı sağcı grup Kur’an-ı Kerim yaktı, Müslümanlar sokaklara döküldü
İsveç'te alçak propaganda: Aşırıcı sağcı grup Kur’an-ı Kerim yaktı, Müslümanlar sokaklara döküldü
İsveç'te aşırı sağcı grubun Kur'an-ı Kerim'i yaktığı görüntüleri sosyal medyada yayınlamasının ardından İsveç sokakları karıştı. Müslümanlar, yapılan saygısızlığı protesto etmek amacı ile yürüyüş gerçekleştirdi. Müslümanların yürüyüşüne izin vermeyen polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.
GEÇEN AY DA YAKTILAR
Geçen ay, Danimarka’dan İsveç’in Malmö kentine gelen Stram Kurs lideri Rasmus Paludan’ın yandaşları, polisin izin vermemesine rağmen Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Provokasyon görüntülerinin internette yayılmasının ardından Malmö’de ırkçılık karşıtı grup, olaya tepki göstermiş, trafiği engelleyen eylemciler yolda lastik yakmıştı. Polis, Kur’an-ı Kerim yakan 3 kişiyi gözaltına almıştı. İki yıl boyunca İsveç’e giriş yasağı getirilen Paludan, geçen hafta İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakmak için bu ülkenin vatandaşlığına başvuruda bulunmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kur’an, yakmak, için, polisten, izin, istediler,
Yorumlar
Haber Yazılımı