Burak1 Aralık2020
30/6/2019
15 MART 2021
Haber Detayı
27 Şubat 2021 - Cumartesi 12:31
 
Konya İtfaiyesi Su Altı Arama ve Kurtarma ekibi dondurucu soğukta tatbikat yapıyor
Konya İtfaiyesi Su Altı Arama ve Kurtarma ekibi dondurucu soğukta tatbikat yapıyor
GÜNCEL Haberi
Konya İtfaiyesi Su Altı Arama ve Kurtarma ekibi dondurucu soğukta tatbikat yapıyor


   Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın 'Su Altı ve Üstü Arama ve Kurtarma' ekipleri, Sille Baraj Gölü'nde nefes kesen eğitim tatbikatı gerçekleştirdi. 

11 kişilik ekip, eğitim tatbikatı senaryosu gereği ihbar alındıktan sonra itfaiye binasından çıkıp, belirtilen Sille Baraj Gölü'ne gitti. Burada botla suya açılan dalgıçlar, yer tespitinin ardından dalış yapıp, arama çalışması düzenledi. 

   
Kış aylarında su ve hava sıcaklığının eksi derecelerde olmasına rağmen eğitimlerini sürdüren ekiplerin amiri Yılmaz Nikbay, kondüksiyonun sürekli yüksek seviyede tutulması için sürekli tatbikat yaptıklarını belirtti. Ekibin 2005 yılında kurulduğunu hatırlatan Nikbay, ''Ekibimiz 2005 yılında kuruldu. Gelişen teknolojik imkanlarla zamanla daha da güçlendi.

11 itfaiyeciyle birlikte Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş belge ve sertifikasyonlarımız var. Ekibimiz 3 yıldızlı 'dalıcı, altın can kurtarıcı' belgesine sahibiz" dedi.

   
“İTFAİYECİNİN İŞİ, SADECE YANGIN SÖNDÜRMEK DEĞİL”
İtfaiye denilince akla ilk olarak yangın söndürülmesi geldiğini belirten Yılmaz Nikbay, ''İtfaiyecinin işi, sadece yangına müdahale etmek değil. 12 birimi vardır; bunlardan biri de su altı ve üstü arama- kurtarma görevi yapmak. İtfaiye yönetmeliği madde 6 diyor ki 'Her türlü su altı ve su üstü arama kurtarma yapar'. Bu da bize şu görevi veriyor; nasıl yangınlara ihbar geldiğinde gidiyorsak boğulma vakası ihbarı geldiğinde de aynı refleksle aynı heyecanla biz de ekibimizle derhal olay yerine gidiyoruz" diye konuştu. 

   
Gece dahi arama- kurtarma çalışmasına katıldıklarını vurgulayan Nikbay, ''Gece bile olay yerine gideriz; sahayı değerlendiririz, ekipler hazırlanır ve dalışı tamamlarız. Ölen şahısların aileleri bizde burukluk oluşturuyor. Bizler aynı zamanda emniyet kuvvetlerine de destek sağlıyoruz. Örnek olarak bir silah düştü, bir tekne battı, bunları 112'den gelen ihbarla değerlendirerek bu görevi yapıyoruz'' dedi. 

   
Kentte gölet ve kanallarda boğulma vakalarının arttığına da dikkat çeken Nikbay, ''Konya ilinde gölet ve kanallarımızı halkımız bilsin; suyun altı beton değil gerek rüzgardan gerek çevreden geçen hayvanlardan dolayı suyun altında balçıklar oluşuyor" diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konya, İtfaiyesi, Su, Altı, Arama, ve, Kurtarma, ekibi, dondurucu, soğukta, tatbikat, yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı