Burak1 Aralık2020
30/6/2019
15 MART 2021
Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 09:33
 
Konya'da denetimler için görevli polis sayısı yüzde 100 arttı!
Konya'da denetimler için görevli polis sayısı yüzde 100 arttı!
Polis - Adliye Haberi
Konya'da denetimler için görevli polis sayısı yüzde 100 arttı!

Koronavirüs salgınında 'çok yüksek riskli' iller arasında yer alan Konya, kademeli normalleşme döneminin birçok esnetmesinden ilk etapta yararlanamadı. Öğrenciler belirli sınıflar haricinde okullarına dönemezken, aylardır kapılarını müşterilerine kapalı tutan esnafın da morali daha da bozuldu. 

Kent yöneticileri 'Hedef Mavi' sloganıyla birbiri ardına tedbirlere uyulması çağrısında bulundu. Konya Emniyeti'nde de denetimler noktasında 'kırmızı kategori' alarmı verildi. İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın'ın talimatıyla kentteki denetimler daha da sıklaştırıldı. Çalışmalarda göre alan emniyet güçlerinin sayısı da yüzde yüz arttırıldı.

MÜCADELENİN EN ÖN SAFINDA ONLAR VAR

Mücadelenin en ön saflarında yer alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentteki Kovid-19 riskini azaltmak için hazırlanan önlem paketi kapsamında kontrollerini yoğunlaştırdı.

İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Konya'nın, günlük 100 bine yakın aracın geçtiği 7 ana güzergah üzerinde kurulu bir şehir olduğunu söyledi.

Bu sirkülasyonun, hafta içi yaşanan hareketlilik nedeniyle Kovid-19 vakalarının artışında rol oynadığını ifade eden Aydın, "Şehrimizde artan Kovid-19'un yayılımını azaltmak için alınan kararlar doğrultusunda önemli bir önlem paketi hazırlandı. Şu anda bunları uygulamaya başladık. Bu önlemleri, ilimizi güzergah olarak kullanan araç sürücüleri üzerinde ve şehirdeki vatandaşların yoğunlaştığı yerlerde, yaklaşık 180 nokta ile 3 binin üzerindeki personelle gerçekleştirmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Aydın, tüm bu önlemlerin, kentin risk haritasındaki renginin maviye dönmesi için alındığını anlattı.

Polis ekiplerince yapılan denetimlerin artık daha sıkı olacağını dile getiren Aydın, "Dinamik denetim modeline geçilen günden itibaren personel sayımızı yüzde yüz arttırdık. Park ve bahçeler, pazar yerleri, iş merkezleri, araçlar ve seyahat edenlerin HES kodlarına kadar bakmaya başladık. Park ve bahçeler, pazar yerleri, iş merkezleri, araçlar ve seyahat edenlerin HES kodlarına kadar bakmaya başladık. Şehir içi ile giriş ve çıkışlarındaki uygulama noktası sayısını arttırdık. Daha önce de bu kontrolleri yapıyorduk ancak daha çok personelle daha sıkı şekilde yapacağız." ifadelerini kullandı.

"BURALARA NE SOLUK ALDIRACAĞIZ NE DE GÖZ AÇTIRACAĞIZ"

Aydın, Kovid-19 ile mücadelede vatandaşın en çok şikayet ettiği konuların başında gelen eğlence mekanları ve gece kulüplerinin hiç birisine imkan tanınmadığını anlattı.

En büyük cezaların bu tür iş yerlerine yazıldığını vurgulayan Aydın, "Sırf bu konuyla ilgilenmesi için bir arkadaşımızı görevlendirdik. Buralara ne soluk aldıracağız ne de göz açtıracağız. Zaten bu iş yerleriyle ilgili faaliyetlerimizi sürekli basınla paylaşıyoruz." dedi.

Konya'nın çok yüksek riskli kategoride olmasının sebeplerine de değinen Aydın, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız ev gezmelerini çok seviyor. Dışarıya çıkma kısıtlaması saatlerinde dahi komşu ve akraba ziyaretine gidenler oluyor. Bundan dolayı kentteki vaka sayılarının yüksek olduğu kanaatindeyim. Hemşehrilerimizden isteğimiz, bu süreci atlatıncaya kadar ziyaretlerinizi ertelerseniz, hep beraber Konya'nın rengini maviye döndürürüz. Esnafın bir an önce iş yerlerini açmasına katkıda bulunuruz

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Konya'da, denetimler, için, görevli, polis, sayısı, yüzde, 100, arttı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı