Burak1 Aralık2020
30/6/2019
Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 12:12
 
Gara şehidi Vedat Kaya'nın KHK'lı olduğu iddiasına dair açıklama geldi
Emniyet Genel Müdürlüğü, Gara'da şehit edilen 13 güvenlik görevlisinden biri olan polis memuru Vedat Kaya hakkında açıklama yaptı.
Ekonomi Haberi
Gara şehidi Vedat Kaya'nın KHK'lı olduğu iddiasına dair açıklama geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü, Gara'da şehit edilen 13 vatandaşımızdan polis memuru Vedat Kaya'nın PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen 13 vatandaştan polis memuru Vedat Kaya'nın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiğine yönelik iddialara Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

Emniyet'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bazı sosyal medya platformlarında yer alan, "şehit edilen polis memuru Vedat Kaya'nın, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiği" yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.KHK'lar kapsamında yapılan kamu görevinden çıkarma işlemleri, ilgililerin isimleri ile birlikte Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. Şehidimiz hakkında bu kapsamda herhangi bir işlem tesis edilmediği de ilgili KHK listelerine bakıldığında görülecektir.Şehit polis memuru Vedat Kaya'nın memuriyet hakları, PKK terör örgütü tarafından kaçırıldığı günden bu yana kesintisiz olarak devam etmiştir.Menfur olayın ardından şehitlik işlemleri de başlatılmıştır.Şehitler üzerinde yapılmaya çalışılan bu tür provokasyon girişimleri, hem şehidimizin ailesi ve yakınlarını hem de Emniyet teşkilatını derinden üzmektedir."

LİCE'DE KAÇIRILMIŞTI
Şehit polis memuru Vedat Kaya, 24 Temmuz 2016'da Muş'tan kardeşinin düğün konvoyuyla memleketi Mardin'e dönerken Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerce kaçırılmıştı. Annesi Emine ve babası Şeyhmus Kaya da, 5 Eylül 2019'da HDP binası önüne gelerek oturma eylemine başlamıştı.

MARDİN'DE TOPRAĞA VERİLDİ
Şehit polis memuru Vedat Kaya'nın cenazesi memleketi Mardin'e getirildi. Şehit polis memuru Kaya için Şakir Nuhoğlu Cami'nde düzenlenen törenin ardından naaşı Selen Kışlası Şehitliği'nde gözyaşları arasında defnedildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gara, şehidi, Vedat, Kaya'nın, KHK'lı, olduğu, iddiasına, dair, açıklama, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı