Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 09:08
 
Emeklilerin yarısı “asgari”nin de altında
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre emeklilerin yüzde 49,31’i asgari ücretin altında maaşlar alarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor.
Ekonomi Haberi
Emeklilerin yarısı “asgari”nin de altında

Türkiye’de yıllarca çalışıp alın teri döken ve ülke ekonomisine katkı sağlayan emeklilerin yarısı, açlık sınırının altında kalan asgari ücretten bile düşük ücretler alıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın emekli aylıkları ile ilgili 2020 verileri emeklilerin içine düştükleri geçim sıkıntısını gözler önüne serdi. Türkiye’de emeklilerin yüzde 49,31’i, açlık sınırının altında olan 2 bin 304 lira olan asgari ücretin bile altında bir maaş ile hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

İKİ YIL İÇİNDE 4 KAT ARTTI
* Emeklilerin yarısının asgari ücretin altında yaşamlarını sağlamaya çalışmasını gözler önüne seren Bakanlığın verilerinde daha vahim bir tablo daha ortaya çıktı. Buna göre asgari ücret altında maaş alan emeklilerin oranı 2018 yılında yüzde 11,9 iken, sadece iki yıl sonra bu oran 4 kat artarak 2020 yılında yüzde 49,31’e yükseldi

“HÜKÜMET BİZİ DAHA NE KADAR GÖRMEZDEN GELECEK?”
Emeklilerin yaşadıkları geçim sıkıntısı, yaşanan ekonomik kriz ve pandemi koşulları ile de daha kötüye gitmeye başladı. Gazetemize konuşan emekliler, farklı sosyal güvenlik kurumlarından emekli olsalar bile aynı yoksulluğu paylaştıklarını kaydetti. Ülke ekonomisinin içine girdiği çıkmaz nedeniyle kendilerinin çok daha zor günler yaşadıklarını belirten emekliler, “Hükümet daha ne kadar bizi görmezden gelecek?” diye sorarak tepkilerini dile getirdi.

Kaynak: Milli Gazete

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emeklilerin, yarısı, “asgari”nin, de, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı