Burak1 Aralık2020
30/6/2019
Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 17:04
 
Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonunda Konya'da 10kişi göz altına alındı.
Konya'da yaklaşık 100 milyon lira vergi kaçırıldığı öne sürülürken, hakkında arama kararı bulunan 10 kişinin daha arandığı belirtildi.
Polis - Adliye Haberi
Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonunda Konya'da 10kişi göz altına alındı.

50 ilde düzenlenen ve "Silici" adı verilen operasyonda akaryakıt üzerinden vergi kaçırdıkları iddia edilen 220 kişi yakalanmıştı. Konya’da gözaltına alınan ve şebekenin “beyin takımı” oldukları iddia edilen 10 kişi İstanbul’a gönderildi.Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 50 ilde; 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek', 'Vergi Usul Kanunu'na muhalefet' ve '5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na muhalefet' suçlarının önlenmesine yönelik 'Silici' operasyonu düzenlendi.

Bu kapsamda, akaryakıt istasyonlarının otomasyon yazılım sistemlerinin hazırlandığı Konya'daki 2 şirkete de operasyon yapıldı.

Şebekenin 'beyin takımı' olduğu öne sürülen yazılım şirketinde görevli olan ve dün gözaltına alınan 10 kişi, bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. 

Yazılım şirketinin, Türkiye genelinde otomasyon sistemlerini hazırladığı, akaryakıt istasyonlarındaki satış miktarlarını Enerji Piyasası Denetleme Kurulu sistemine eksik girip, vergi kaçakçılığı yaptığı iddia edildi.

Şirket tarafından otomasyon sisteminin hazırlandığı, 5'i kent merkezinde, 9'u da ilçelerde olan akaryakıt istasyonlarına da operasyon düzenlenirken, pompalardaki yakıtlar incelendi. 

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Cumhuriyet, tarihinin, en, büyük, operasyonunda, Konya'da, 10kişi, göz, altına, alındı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı