30/6/2019
Haber Detayı
28 Ekim 2021 - Perşembe 07:27
 
CHP SEYDİŞEHİR İLÇE BAŞKANLIĞI’NIN 29 EKİM CUMHUYRİYET BAYRAMI MESAJI
CHP SEYDİŞEHİR İLÇE BAŞKANLIĞI’NIN 29 EKİM CUMHUYRİYET BAYRAMI MESAJI
GÜNDEM Haberi
CHP SEYDİŞEHİR İLÇE BAŞKANLIĞI’NIN 29 EKİM CUMHUYRİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Seydişehir İlçe Başkanlığı; ilanının 98. Yılında, 29 Ekim Cumhuriyet  Bayramını Saat 19.00 da Kaymakamlık önünden başlayarak, büyük bir Fener Alayı yürüyüşü ile Şehrimize ve Cumhuriyetimize yakışır bir törenle kutluyor. Cumhuriyeti ve ülkesine sevdalı bütün vatandaşlarımızı bu heyecanı yaşamaya bekliyoruz. Törende sadece Türk Bayrakları ve Atatürk posteri taşınacaktır

 

İlçe Başkanı Orhan Özel bu anlamlı gün ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. 

Bugün, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk´ün Türk Milletinin karakterine en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir, diyerek ilan ettiği Cumhuriyetin 98. Yılını kutlamanın gurur, heyecan ve coşkusu içindeyiz. 

 Birinci Dünya Savaşından hemen sonra, Ülkemiz dört bir yandan işgal edilip paylaşılırken, İstanbul Hükümeti buna çare olarak İngiltere´nin himayesine girmeyi ya da Amerika´nın mandası olmayı tartışıyordu. 

16 Mayıs 1919´da Atatürk; Bu durum karşısında tek bir yol vardır. Oda Ulusal Egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız ve tam bağımsız yeni bir Türk Devleti Kurmaktır. Yabancı bir devletin korumasını kabul etmek, insanlıktan yoksunluğu güçsüzlük ve uyuşukluğu kabul etmekten başka bir şey değildir. O halde, ya bağımsızlık ya Ölüm, diyerek Milli Bağımsızlık Mücadelemizi başlatıyordu. Atamızın 19 Mayıs 1919´da Samsuna çıkmasıyla başlayan bu mücadelenin sonunda, 28 Ekim 1923´te Çankaya köşkünde verdiği bir yemekte Efendiler, Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz. dedi. Ve 29 Ekim 1923´te  Bu teklif oy birliği ile kabul edildi ve Cumhuriyetimiz ilan edildi. 

Sonrasında, Atamızın ilke ve devrimleri rehberliğinde, hedefi muasır medeniyet olan, Milli Egemenliğe dayalı laik, demokratik, Sosyal Hukuk Devleti olma yolunda büyük bir mesafe kat edildi. 

Ancak 19 yılık AKP iktidarı ile birlikte, bugün yaşadıklarımız Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerini anımsatmaktadır. Ülkemiz bu dönemde yalnızlaştırılmış, fakirleştirilmiş, itibarı sıfırlanmış ve küresel güçlerin oyun alanına dönmüştür.  Ülkemizin yer üstü ve yer altı varlıkları talan edilmiş ve yandaşlara peşkeş çekilmiştir.  

Tek adam rejimi kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe sayarak, demokrasimizi  işlemez hale getirmiştir. Hukuk Devletini ve yargı bağımsızlığını yok etmiştir. Bu nedenle Ülkemiz bir rejim krizi yaşamaktadır. Yurttaşlarımız baskı ve eziyet düzeni altında mağdur edilmektedir. Milletimizin barış içinde, bir arada yaşama arzusu, korku ve karamsarlık iklimine teslim edilmiştir. Çatışmacı ve ayrıştırıcı dil halkımızın huzur ve güvenini ortadan kaldırmıştır. Özgür basının, üniversitelerin ve sivil toplumun sesi kesilmiştir. Muhalifler hapislerle tehdit edilmekte,  toplumun diğer kesimlerine karşı sindirme politikası izlenmektedir. Cumhuriyetin özgür yurttaşları yerine, Parti devletinin itaatkâr kitleleri arzulanmaktadır. Tek adam rejimi, Ülkemizin yüzlerce yıllık devlet geleneğini, kurumların hafızasını ve yetişmiş insan kaynaklarını yerle bir etmiştir. Liyakatsizlik, usulsüzlük, kayırmacılık her alanda yaygınlaşmıştır. 

 Ülkemizin içinde bulunduğu bu koşullarda, Benim en büyük eserim Cumhuriyettir diyen Ata´mızın eserini, emanetini, mirasını korumak, kollamak ve yaşatmak, barış ve huzur içerisinde yaşanacak bir ülkenin yeniden inşası için Cumhuriyet´e ve onun kazanımlarına hep birlikte sahip çıkmak bizim birinci vazifemiz ve görevimizdir. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve isimsiz kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98.yılında Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, saygılar sunuyorum.  

Orhan Özel

CHP Seydişehir İlçe Başkanı

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: CHP, SEYDİŞEHİR, İLÇE, BAŞKANLIĞI’NIN, 29, EKİM, CUMHUYRİYET, BAYRAMI, MESAJI, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı