Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 10:23
 
Av tüfeği üretiminde Türkiye 3'ncü sırada!
Küresel av tüfeği üretiminde Türkiye 3'ncü sırada! Konya yüzde 75'ini karşılıyor
Ekonomi Haberi
Av tüfeği üretiminde Türkiye 3'ncü sırada!

Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile TÜMOSAN ve Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinde incelemelerde bulundu
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, "Küresel ortalamada yüksek katma değerli ihracat 3,75 dolarken Huğlu'daki silah ihracatının kilogram başına değeri 100 doları geçiyor" dedi.

Altunyaldız, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Beyşehir ilçesindeki Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifinde incelemelerde bulundu.

Heyet daha sonra poligonda atış yaptı.

Altunyaldız ve Görgün, Konya merkezde bulunan TÜMOSAN fabrikasını ziyaret etti.

Altunyaldız, Huğlu'daki çalışmalarda kilogram başına 100 dolarlık ihracat yapıldığını ifade etti.

Dünyada ortalama ihracat fiyatının 3,75 dolar olduğunu dile getiren Altunyaldız, "Biz de buralara doğru evrilmeye çalışıyoruz. Küresel ortalamada yüksek katma değerli ihracat 3,75 dolarken Huğlu'daki silah ihracatının kilogram başına değeri 100 doları geçiyor. ASELSAN'ın ürettiği ürünlerin kilogram başına ihracat değeri bin 500 doları geçiyor" dedi.

 

Altunyaldız, küresel av tüfekleri üretiminde, Türkiye'nin ABD ve İtalya'dan sonra 3. sırada olduğunu hatırlatarak, Türkiye'deki üretimin yüzde 75'inin de Konya'da yapıldığını söyledi.

Konya'nın 9 aylık savunma sanayi ihracatının yüzde 106 arttığını dile getiren Altunyaldız, şunları kaydetti:

"Sadece eylül ayı ihracatının da Konya'mızın yüzde 176 arttığını görüyoruz. Ülkemizin özellikle savunma sanayinde geliştirdiğimiz, yüzde 20'lerden, yüzde 70'lere çıkan kendi kendine yeterlilik oranı ve bununla birlikte dünyadaki ilk 100 listesinde 7 savunma sanayi firmamızın yer alması bizim için büyük bir gururdur."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Av, tüfeği, üretiminde, Türkiye, 3'ncü, sırada!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı