30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 12:26
 
Ahırlı'da Emekli çiftin Pekmez geleneğini devam ettirme çabası..
Konya da Emekli çiftin Pekmez geleneğini devam ettirme çabası..
YAŞAM Haberi
Ahırlı'da Emekli çiftin Pekmez geleneğini devam ettirme çabası..

Konya’nın Ahırlı ilçesinde asırlardır devam eden pekmez kaynatma geleneği devam ediyor.
Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği olan Pekmez Konya’nın Ahırlı ilçesi Erdoğan Mahallesinde bağların bozulup üzümlerin toplanması ile kaynatılmaya başlandı.


Ahırlı ilçesi Erdoğan Mahallesinde emekliliğinin ardından yerleştiği köyünde üzüm yetiştiriciliğine başlayan 65 yaşındaki Nuri Demir, bağ bozumu sonrası eşi Fatma Demir ile birlikte üzümleri pekmez yaparak pekmez yapamayan köylülerine satıyor.
Konya Büyükşehir Belediyesinde işçi olarak çalışan Demir, 25 yıl önce emekli olunca doğup büyüdüğü Ahırlı ilçesi Erdoğan Mahallesi'nde babadan kalma araziyi değerlendirmeye karar verdi.


Babasından kalan 15 dönümlük tarlanın bir kısmını elma bahçesi bir kısmını da bağı yaptı.
 Erdoğan Köyünde geçmişte her ailenin bağının olduğunu zamanla insanları şehre göçmesi ile köyde tüm bağların yok olduğunu kendinin bölgede yeni bağ   yapmış.


Ailecek ekim ayında bağ bozumu yaptıklarını aktaran Demir, birkaç gündür de pekmez kaynattıklarını ifade etti.
Pekmezin yüzlerce yıldır aynı yöntemle yapıldığına dikkati çeken  Fatma Demir, şunları kaydetti:


"Şırahaneye üzümleri Büyükşehir Belediyesinin verdiği Üzüm sıkma makinesi ile şırasını çıkartıyoruz. Kazanlara aldığımız şırayı, pekmez toprağı atıp mayalandırıyoruz. Alta çöken çökeltiyi atıp, berrak şıra elde ediyoruz.
Nuri  Demir  Pekmez  kaynatma  Asırlardır  devam eden    bizde atalarımızdan öğrendiğimiz   bu geleneği devam ettiriyoruz. Mayalanan şıraları, 'dığan' denilen yaklaşık 250 litrelik kazanda odun ateşi ile  6 saat yüksek ısıda kaynatıyoruz. 
250 litre şıradan ortalama 50 litre pekmez oluyor. Doğal yöntemlerle Özel üzüm pekmezimizi herkes çok beğeniyor. Kilosunu 30-35 Konya'dan, İstanbul'dan tanıdıklar her sene sipariş veriyor.”dedi.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: Ahırlı'da, Emekli, çiftin, Pekmez, geleneğini, devam, ettirme, çabası..,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı