Burak1 Aralık2020
30/6/2019
30/06/2020
Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 15:25
 
ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda 100 etki sağladı
ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda 100 etki sağladı
Dünya Haberi
ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda 100 etki sağladı

ABD'li biyoteknoloji şirketi Moderna, hafta sonu yapılan 3. faz aşı denemelerinde başarı yüzdelerinin yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Ciddi vakalarda ise bu oranın yüzde 100 olduğu belirtildi.
ABD'li biyoteknoloji şirketi Moderna, geliştirdikleri koronavirüs aşısının hiçbir komplikasyonla karşılaşmadığını, yüzde 94,1'lik başarı oranıyla acil kullanım iznine başvurulacağını açıkladı.

30 BİN KİŞİYLE YAPILDI

30 binden fazla kişiyle yapılan aşı çalışmalarında Moderna, 196 koronavirüs hastasının 185'inin aşıyı aldığını, 11'inin ise plasebo aldığını söyledi. Bu hastalar arasındaki otuz kişinin ciddi vaka olduğu bildirilirken, bu otuz kişinin tamamında aşının etkili olduğunu açıkladı.

 
"SALGINI YOK ETMEKTE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAYI UMUYORUZ"

Moderna'nın aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, "Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz" ifadelerini kullanırken "Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz" şeklinde konuştu.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Kritik toplantı öncesi dikkat çeken açıklama: Daha sert tedbirlerin zamanı geldiKritik toplantı öncesi dikkat çeken açıklama: Daha sert tedbirlerin zamanı geldiBir korse markasının reklamını yapan Hanife, verdiği pozla alay konusu olduBir korse markasının reklamını yapan Hanife, verdiği pozla alay konusu olduEski MasterChef yarışmacısı, Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından demediğini bırakmadıEski MasterChef yarışmacısı, Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından demediğini bırakmadı
16 Kasım'da etkinlik oranını yüzde 94,5 olarak açıklayan ve bugün açıklanan rakamda 94,1 olarak belirtilen Moderna'nın koronavirüs aşısı ile ilgili Dr. Tal Zaks, bu oranın istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığını belirtti.

ACİL KULLANIM İZNİNE BAŞVURAN İKİNCİ AŞI

Moderna, geçtiğimiz hafta acil kullanım iznine başvuran Pfizer-Biontech aşısından sonra acil kullanım iznine başvuran ikinci aşı durumunda. Pfizer-Biontech aşısının etkinliği ise yüzde 95 olarak açıklanmıştı.

Kaynak: Editör: Seydisehirhaber
Etiketler: ABD'li, Moderna'nın, koronavirüs, aşısı, ciddi, vakalarda, 100, etki, sağladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı